• blog
  • Příspěvek: Znáte tyto méně známé dopravní značky?

Znáte tyto méně známé dopravní značky?

Na silnicích se člověk setká s ledasčím. Ať už jste právě získali řidičské oprávnění, nebo brázdíte silnice několik desetiletí, existují dopravní značky, které mohou řidiče překvapit, jelikož si na jejich význam ne a ne vzpomenout. Dnes se podíváme na méně známé dopravní značení, ať už vodorovné, nebo svislé.

Stálé a přechodné vodorovné dopravní značky

Vodorovné značení je zaznačeno přímo na vozovce a rozděluje se podle barvy na stálé (žluté) a přechodné (oranžové). Například přerušovaná žlutá čára značí zákaz stání. Patří sem také přejezdy pro cyklisty u přechodů pro chodce, přes něž může cyklista přejet, aniž by sesedl z kola.

Další méně obvyklou značkou na silnici je tzv. bezpečný odstup, který je zpravidla doplněn o svislou značku s detailnějšími informacemi (např. ohledně úpravy změny rychlosti). Tato vodorovná značky informuje o tom, kolik znaků by měl řidič na vozovce vidět v prostoru mezi ním a autem jedoucím vepředu.

V blízkosti přechodů pro chodce, před železničním přejezdem nebo před křižovatkou mimo obec se můžete setkat s optickou psychologickou značkou vyzývající řidiče ke snížení rychlosti. Některé značky jsou nejen optické, ale i akustické.

Svislé značky mají přednost před vodorovnými

Jak samotný název napovídá, svislé dopravní značky jsou umístěny nad úrovní komunikace a jsou nadřazené vodorovným značkám. Mohou být buď výstražné, zákazové, příkazové, informativní, patří sem ale i upravení přednosti či dodatkové informativní tabulky.

Mezi výstražné značky patří například značení varující před častým výskytem mlhy či kouře – jakmile řidiči tuto značku uvidí, měli by zapnout přední i zadní mlhovky a uzpůsobit styl a rychlost jízdy ztíženým podmínkám. Patří sem také výstražná přenosná značka „Nehoda“ upozorňující na kolizi na silnici.

Dopravní značka A26 - Mlha

Dopravní značka A26 - Mlha

 

Dále se můžete setkat se značkou „Pozor, žáby“, která upozorňuje na možnou srážku se specifickou zvěří či se značkou „Nábřeží“, která řidiče informuje o tom, že se blíží k nechráněnému břehu nebo nábřeží.

Dopravní značka A34 - Nábřeží

Dopravní značka A34 - Nábřeží

Dopravní značka "Pozor žáby"

Dopravní značka "Pozor žáby"

 

Se zákazovými značkami se setkáte v hojném počtu. Mezi ty neobvyklejší patří například zákaz vjezdu osobních přepravníků, které se v turisticky atraktivních oblastech a pěších zónách vztahují na samovyvažovací zařízení, jako jsou jezdítka Segway, hoverboardy, kolonožky, jednokolky a podobně.

ZÁKAZ VJEZDU NA SEGWAY

ZÁKAZ VJEZDU NA SEGWAY

 

Mezi méně známé informativní značky patří například značka „Únikový pruh“ a najdete ji v místech prudkého klesání, kde hrozí riziko selhání brzdového mechanismu. Tato značka označuje úsek v protisvahu nebo se štěrkovým povrchem, na které může v případě nutnosti vozidlo najet a zabrzdit se.

Dopravní značka Únikový pruh

Dopravní značka Únikový pruh

 

Dopravní značení obecně slouží k lepší orientaci řidičů na silnici. Předpokladem pro bezpečnou jízdu bez zbytečných pokut je znalost i méně známých značek, se kterými se za volantem můžete setkat. Věříme, že vám náš souhrn byl nápomocný a že jste si díky němu mohli oprášit pozapomenuté znalosti. Přejeme vám šťastnou cestu a mnoho najetých kilometrů.

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.