• blog
  • Příspěvek: Tipy, jak lépe zvládnout smyk

Tipy, jak lépe zvládnout smyk

Dostat se do smyku na namrzlé vozovce je noční můra všech řidičů. Pokud člověk neví, jak se má v této krizové situaci chovat, může snadno zpanikařit a udělat fatální chybu. V dnešním článku se zaměříme na to, jak smyku předcházet a co dělat, když už se do něj dostanete a nad autem (částečně) ztratíte kontrolu.

Předejděte smyku

Při jízdě je důležité možnému smyku aktivně předcházet uměřenou rychlostí jízdy, opatrným zatáčením a zároveň monitorováním vozovky před vámi – důležitou roli hraje sníh, náledí, mokro, ale i štěrk či písek. Velmi zrádný je pak tzv. černý led, kdy se dá z auta jen těžko poznat, že je vozovka namrzlá. Na vině bývají také neadekvátní či sjeté pneumatiky, měli byste tedy před zimní sezónou vždy přezout na zimní sadu.

I když vše uděláte správně, může se i tak stát, že se do smyku dostanete. Je pak nesmírně důležité vědět, jak správně zareagovat, abyste eliminovali nebezpečí jak pro vás, tak i pro ostatní účastníky silničního provozu.

Co dělat, když už se do smyku dostanete?

Univerzální rada bohužel neexistuje, jelikož vždy záleží na tom, kde má auto náhon, zda je vybaveno elektronickou stabilizací podvozku, antiblokovacím a protiskluzovým systémem a tak podobně. Vždy je proto dobré vyzkoušet si na vašem konkrétním vozidle jízdu při smyku „nanečisto“ v kontrolovaných, bezpečných podmínkách.

Dobrou radou je zaplatit si školu cviku, kde vám všechny postupy řádně vysvětlí kvalifikovaný instruktor. Trénovat můžete také na prázdném parkovišti nebo opuštěné silnici – vždy však dbejte na maximální opatrnost a ujistěte se, že široko daleko není nikdo a nic, do čeho byste mohli vrazit.

Několik obecných zásad ovšem přece jen existuje. I když to půjde proti vašim instinktům, je klíčové vyvarovat se prudkému brzdění. Brzdy situaci totiž můžou paradoxně výrazně zhoršit. Místo brzdění sundejte nohu z plynu a vyšlápněte spojku.

Dále je důležité uvědomit si, že zběsilé točení volantem ničemu nepomůže, nad vozidlem už tak nemáte příliš velkou kontrolu, snahou smyk vyrovnat byste mohli celé věci ještě přitížit. Stačí proto jen mírně korigovat směr a počkat, až auto samovolně zastaví.

Nejdůležitější radou je ovšem zachovat klid. Dostat se do smyku je pro řadu lidí značně stresující záležitostí, pokud ovšem zachováte chladnou hlavu a budete dobře znát svoje auto, můžete minimalizovat rizika a celou situaci zvládnout v pořádku a ve zdraví.

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.