• blog
  • Příspěvek: Na detailech záleží. Dbejte na správné značení ulic ve městech i na vesnicích

Na detailech záleží. Dbejte na správné značení ulic ve městech i na vesnicích

Kvalitní značení ulic a komunálních cílů výrazně usnadňuje orientaci a zvyšuje atraktivitu obce pro možné návštěvníky. Jejich nedostatečné zpracování může být velmi nepříjemné – a to nejen pro turisty, také pro obyvatele obce. Jak si s tím poradit?

Turistické značky označují pěší trasy pro turisty i domácí výletníky, kteří se občas rádi projdou v nedalekém lese – třeba k místní studánce. Zvlášť v době, kdy je těžké vycestovat někam dál, protože by to znamenalo zbytečné komplikace, se mnoho lidí vypraví někam po okolí. Pokud ale před sebou nemají jasné směrové údaje, je možné, že nedopatřením zabloudí na cizí pozemek. Nejefektivnější způsob, jak tomu zabránit? Dejte si na dopravním značení záležet.

Jak se označují veřejná prostranství?

Veřejnými prostranstvími se rozumí náměstí, městská zeleň, tržiště, parky a další veřejně přístupné plochy. Jejich perfektní značení je nutné ve městech, na vesnicích i v turistických oblastech – pomůže přilákat více návštěvníků i zájemců o trvalé bydlení.

Co by značkám nikdy nemělo chybět? Důležitá je přehlednost, jednoznačnost sdělení, použití kvalitních materiálů a precizní zpracování. Názvy ulic samozřejmě podléhají určitým pravidlům – každé prostranství či ulice musí mít například jiný název. Ten by měl být jednoduchý a dobře srozumitelný. Obvykle se odvozují od místních historických názvů, zeměpisných názvů, významných zemřelých osobností, pracovních profesí a řemesel či významných událostí. Za jejich změnou stojí buďto snaha zdokonalit orientaci v obci, potřeba uctít významného zemřelého obyvatele, nebo zlepšení požaduje petice místních.

Informační cedule pro města i firmy

Na přehledném značení by si měli dát záležet i majitelé hotelů, zábavních podniků a firem. Zákazníci si k vám lépe najdou cestu, aniž by se museli spoléhat na GPS. A oslovíte i generace, které k moderním technologiím právě blízký vztah nemají. Cedule vám poslouží jako trvalá forma reklamy.

Kromě toho můžete informační ceduli použít ke zvýšení atraktivity obce pro návštěvníky – zajímavě zpracovaná uvítací cedule na začátku a konci obce vyvolá dobrý pocit a vzbudí sympatie. Myslete na to, že se počítá každý detail.

Chystáte uzavírku? Nezapomeňte na světelnou signalizaci

Zásadní však není pouze značení trvalé či reklamní, ale také značení během obecních oprav. Jestli chystáte rekonstrukci obecní silnice, je z hlediska bezpečnosti nezbytné správné vyznačení opravovaného úseku. Součástí bývá i mobilní světelná signalizace. Nechte si navrhnout takovou, která je z dálky dobře vidět a odpovídá všem bezpečnostním předpisům.

Chcete vyrobit nějakou dopravní značku? My v GS plus vám ji rádi vyrobíme.

 

Zobrazit nabídku dopravních značek Přečíst další článek

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.