• blog
  • Příspěvek: Kdy nastává čas vyhodit staré pneumatiky a pořídit nové?

Kdy nastává čas vyhodit staré pneumatiky a pořídit nové?

S pneumatikami to není jako s ponožkami – nečekáte s jejich vyřazením až do poslední chvíle. To už totiž může být pozdě. Pneumatiky jsou to jediné, co drží váš vůz na silnici, a je proto zásadní měnit je včas. jenže co to znamená? Kdy je ten správný čas říct sbohem starým pneumatikám a přivítat nové? Poradíme vám.

Záleží na hloubce dezénu, ale nejen na ní

Mnozí řidiči považují hloubku dezénu za hlavní faktor opotřebení pneumatik. Samozřejmě, je to velmi důležité. Zákonná minimální hloubka dezénu je 1,6 mm, ale upřímně, to je už hodně na hraně. Bezpečnější je držet se minimální hloubky 3 mm, pokud nechcete, aby váš vůz při náhodném setkání s louží začal tancovat po celé silnici.

Kromě dezénu záleží i na konkrétním typu pneumatiky. Jsou určené pro zimu, léto, nebo jsou to takzvané celoroční pneumatiky? Každý typ má své specifické vlastnosti a účel. Nezapomeňte si vybrat ten správný typ pro vaše potřeby a podmínky.

Věk pneumatik: Jak stará je příliš stará?

Zásadním faktorem je i věk pneumatik, respektive její stáří. Ty „skoro nové“ pneumatiky, které jste si koupili před osmi lety a stále nejsou sjeté, na tom mohou být ve skutečnosti mnohem hůře, než jak vypadají na první pohled. Jak stárne, směs, ze které je pneumatika vyrobená, se stává méně poddajnou, ztrácí svou přilnavost… a k průšvihu už je to pak jen malý krůček. Je to jako snažit se hrát hokej s pneumatikou místo puku. Naše doporučení? Hranice je osm let.

Samozřejmě je důležité čas od času pečlivě zkontrolovat mechanické poškození. Vizuální kontrolu doporučujeme klidně i před každou jízdou. Jakákoliv prasklina, defekt nebo boule může znamenat rychlý konec pro pneumatiku, bez ohledu na hloubku dezénu nebo věk. A když už jednu pneumatiku měníte, je nejlepší vyměnit obě na konkrétní nápravě, abyste dosáhli stejných vlastností na obou stranách.

Kvalitní pneumatiky fungují správně jen tehdy, když je v pořádku zbytek auta. Pravidelně proto kontrolujte tlak v pneumatikách, seřízení kol a stav brzdového systému. To všechno je pro bezpečnou jízdu zásadní.

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.