• blog
  • Příspěvek: Jak správně řídit ve tmě?

Jak správně řídit ve tmě?

Řízení ve tmě není žádná věda, pokud dodržujete základní pravidla bezpečnosti a víte, jak se v noci v provozu chovat. V zimním období se s řízením ve tmě setkáváme častěji, je ale aktuální celoročně a proto jsme pro vás sepsali několik základních bodů, jak se v průběhu noci zodpovědně na silnici chovat.

Správné používání světel

Že je u nás ze zákona povinné mít zapnutá světla nonstop ví snad každý řidič, ne každý už ale ví jak správně nakládat s těmi dálkovými. Obecně platí, že dálková světla používám jen v případě, pokud jejich zapnutím neoslním žádné protijedoucí auto, případně auto, které jede přede mnou (světla řidiče oslní v jeho zpětném zrcátku). Při vjezdu do obce, města nebo jakékoliv zabydlené oblasti dálková světla vždy vypínejte – myslete na ohleduplnost a nesviťte jimi do oken domů, kolem kterých projíždíte.

Speciální kategorií jsou pak mlhová světla nebo tzv. mlhovky. Ty zapínejte jen v opravdu ztížených podmínkách pro viditelnost – v husté mlze, přívalovém dešti, sněhové bouři. Ve chvíli, kdy se podmínky zlepší, mlhovky ihned vypínejte, jinak nepříjemně oslňují každé vozidlo jedoucí za vámi.

Znát pravidla provozu

V nočních hodinách mívá spousta křižovatek vypnuté semafory a platí na nich dopravní pravidla určená dopravními značkami. Abyste tedy správně věděli, komu dát na dané křižovatce přednost v jízdě, nezapomínejte dbát zvýšené pozornosti při čtení zmiňovaných značek.

Nohu z plynu a vše mít pod kontrolou

Při řízení ve tmě je pro vaše oči výrazně náročnější vnímat všechny faktory pro bezpečnou jízdu. Není proto na škodu upravit rychlost jízdy tomu, aby zůstávala bezpečná. Mějte zároveň lidově řečeno oči na stopkách a monitorujte kromě samotné vozovky i krajnici a její blízké okolí. Špatně označený cyklista, podnapilý chodec nebo vyplašená zvěř – to vše se na vás může vynořit ze tmy v rámci sekund a potřebujete za volantem včas zakročit tak, aby se předešlo jakémukoliv neštěstí. Cyklisty i chodce vždy objíždějte s co největším odstupem. Divoká zvěř bývá často na pár vteřin vlivem světel auta oslepená a po nějaké chvíli se může znovu rozeběhnout. Při kontaktu s ní proto pro jistotu co nejvíce přibrzděte a zanalyzujte, zda nehrozí možnost, že vám vběhne do cesty.

Pozor na unavené oči

Pokud řídíte ve tmě a pozorujete na sobě známky únavy, pro jistotu zastavte na bezpečném odstavném místě a na několik minut zavřete oči. Dopřejete jim tak potřebný odpočinek, případně můžete dobít energii a krátce si zdřímnout (v tom případě doporučujeme nechat do auta proudit čerstvý vzduch pro co nejefektivnější odpočinek).

Nejnáročnější částí dne pro oči každého řidiče nebo řidičky není paradoxně samotná noc, ale chvíle kdy se stmívá nebo rozednívá. V tyto hodiny ubývá světla, ale ještě není černočerná tma. Světla auta vám tak osvětlují jen malou část vozovky před vámi a velmi jednoduše se může stát, že něco přehlédnete. Pokud zjistíte, že v těchto podmínkách vidíte v provozu opravdu špatně, nechejte se pro jistotu vyšetřit pro případnou šeroslepost a upravte čas své jízdy tak, abyste se tomuto nepříjemnému světlu ideálně vyhnuli. Na škodu není ani kontrola dioptrií a zvážit, zda nepotřebujete za volat nosit brýle.

Doufáme, že pro vás byl tento soupis pravidel bezpečné jízdy po tmě přínosným a přejeme mnoho štěstí na cestách!

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.