• blog
  • Příspěvek: Jak se na silnici chovat při snížené viditelnosti?

Jak se na silnici chovat při snížené viditelnosti?

Určitě to znáte – hustý liják, chumelenice, mlha hustá jako smetana, nebo zkrátka jen tma. Počasí si s pozorností řidičů umí někdy nepěkně zahrát a v tu chvíli vzniká zvýšené množství dopravních nehod. Pokud nedokážete dost dobře rozeznat ostatní účastníky silničního provozu, zvířata či předměty na vozovce, je třeba dodržovat základní opatření.

Nebezpečí pro chodce i řidiče

V případě snížené či omezené viditelnosti číhá nebezpečí na obou stranách. Pro řidiče je náročnější vnímat okolní dění, čímž se snižuje rychlost jejich reakce na případné nestandardní situace. Chodci a cyklisti jsou pak méně viditelní, což je na silnici činí velmi zranitelnými. Proto je nesmírně důležité dodržovat bezpečností zásady pro jízdu za snížené viditelnosti. Jaké to jsou?

Zvýšená pozornost a opatrnost je základ

Základem bezpečného pohybu na vozovce je přizpůsobení rychlosti jízdy tak, abyste jako řidič byli vždy schopni reagovat na nenadálé situace a včas zastavit. Za tmy, mlhy, sněžení či deště by měla být vzdálenost mezi vámi a vozidlem před vámi oproti jízdě v běžném provozu až dvojnásobná.

Klíčové je zvýšit pozornost a soustředit se na vozovku před sebou. Proto maximálně omezte rušivé vjemy, které mají na vaše soustředění přímý dopad – vypněte nebo ztlumte rádio, nejezte ani nepijte, nekuřte, nerozptylujte se mluvením se spolucestujícími a samozřejmě netelefonujte. Zkrátka v autě vytvořte takové klima, které vám umožní maximálně se soustředit na situaci před vámi.

Zklidněte se a nikam nespěchejte

Pokud o situaci na silnici nemáte skutečně dokonalý přehled, vyhněte se předjíždění pomalejších vozidel. Vozovka může být při snížené viditelnosti skutečně zrádná, můžete velice snadno situaci špatně odhadnout a následky mohou být fatální. Jelikož už tak se jedná o stresovou situaci, pokuste se uklidnit – několikrát se zhluboka nadechněte, nespouštějte ovšem oči z vozovky.

Pokud máte pocit, že nemůžete za snížené viditelnosti, v dešti, mlze či chumelenici zajistit bezpečnou jízdu, raději auto odstavte na nejbližším odpočívadle a vyčkejte, až se počasí trochu umoudří. Toto drobné zdržení není nic proti tomu, co by vás mohlo jinak na silnici potkat.

Buďte vidět za každých okolností

Součástí prevence je pak pro řidiče používání světel a mlhovek a pro chodce či cyklisty použití povinných reflexních prvků. I zdánlivá maličkost vám ve správnou chvíli může zachránit zdraví, nebo i život. Ujistěte se proto, že vás všichni ostatní účastníci provozu mohou vidět z dostatečně velké vzdálenosti. U situací se sníženou viditelností vždy platí, že čím více, tím lépe.

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.