• blog
  • Příspěvek: Jak připravit auto po zimě na léto?

Jak připravit auto po zimě na léto?

Jaro je konečně tady. S odchodem namrzlých silnic a potemnělých dní by vás proto mimo jiné měla zajímat i jarní údržba auta. Jaké kroky je důležité po zimní sezoně učinit, aby vaše auto bylo na 100 % připraveno na tu letní? Přesně to jsme pro vás sepsali v dnešním článku.

 

Nezůstávejte jen u přezutí pneu

Když se řekne příprava auta na letní sezonu, většině řidičů se primárně vybaví přezutí zimních pneumatik na ty letní. Velké procento majitelů aut však zůstává u těch zimních, jelikož přezutí na letní gumy není zákonem povinné. I tak ale doporučujeme přezutí zvážit – hrubý vzorek zimních pneumatik není uzpůsobený horkem rozpáleným silnicím a navíc si je dříve opotřebujete, takže se vám toto rozhodnutí z dlouhodobého hlediska nevyplatí ani finančně. Letní pneumatiky jsou měkčí, pružnější a jízda s nimi bude v letních měsících rozhodně bezpečnější.

Přezutím pneumatik by jarní údržba auta ale končit neměla. Doporučujeme auto svěřit na kontrolu profesionálům v autoservisu – ti mimo jiné zkontrolují, zda máte po chladných zimních měsících dostatečně nabitý akumulátor, zajistí údržbu klimatizace s případnou výměnou kabinových filtrů (ta je důležitá pro jaro zejména kvůli zvýšenému výskytu pylu ve vzduchu) a ideálně i zkontrolují nebo vymění motorový filtr.

Zvládnu to i bez servisu?

Pokud se rozhodnete do údržby pustit po vlastní ose, začněte u řádného umytí auta. Zimní posypy silnic obsahují spoustu solí a jiných agresivních látek, které pokud jsou na povrchu auta zanechány dlouho, mohou začít rozežírat lak a způsobit rezavění karoserie. Po důkladném umytí zároveň doporučujeme lak i navoskovat – nejen, že bude vaše auto vypadat jako nové, ale zajistíte mu tak navíc ochranu před ostrými UV paprsky.

Jako další krok dotankujte do ostřikovačů letní směs místo té zimní. Zimní směs do ostřikovačů má za hlavní úkol chránit čelní sklo proti námraze, zatímco ta letní vám pomůže sklo udržovat čisté po srážkách s hmyzem apod. Zároveň zkontrolujte hladinu chladicích a brzdových kapalin.

V neposlední řadě je po zimě dobré zkontrolovat celkový stav auta – zejména funkčnost brzd. Je možné, že byly v zimních měsících vystaveny nadměrnému zatížení a jejich funkčnost není na 100 % - v tom případě auto okamžitě zavezte do servisu a zajistěte, aby byly brzdy plně funkční.

A na závěr jeden tip pro výbavu auta do slunečných a horkých měsíců – místo řetězů na kola v autě začněte vozit clony na okna – zejména na to čelní. Nikdy nevíte, kdy budete muset auto nechat stát na přímém slunci po delší dobu. Díky cloně zajistíte, že se pak po návratu do auta nevrátíte do pomyslné rozpálené trouby (nezapomínejte, že horkem rozpálená palubní deska může dosahovat až 60 stupňů).

Jarní údržbu auta je opravdu dobré nepodceňovat – přeci jen chcete, abyste byli bezpečným účastníkem provozu jak sobě, tak svému okolí. Šťastnou cestu!

Zdroj obrázku: Evseevtim / depositphotos.com

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.