• blog
  • Příspěvek: Jak správně používat bezpečnostní pásy v autě

Jak správně používat bezpečnostní pásy v autě

Může to znít jako banalita, připoutat se v autě přeci zvládne každý. Nemusí to být ale tak úplně pravda – vědět, jak správně připoutat sebe i své děti či mazlíčky může zachránit nejeden život. Špatné připásání bezpečnostním pásem vás může naopak velmi ohrozit.

Správné nastavení pásu je základ

Na co se často zapomíná a co může být v kritické chvíli rozhodující? Ano, jde o seřízení pásu. Nejprve si nastavte optimální polohu volantu a sedadla. Sedadlo by mělo být v takové vzdálenosti od pedálů, abyste měli při prošlápnutí pedálů nohy pokrčené v kolenou. Při seřizování řidičova sedadla a dalších náležitostí neopomeňte také na nastavení opěrky hlavy. Následně je zapotřebí nastavit si bezpečnostní pás tak, abyste ho měli správně dotažený a dostatečně vysoko, aby vás neškrtil, ale zároveň nikde neplandal.

Bezpečnostní pás nikdy nesmí vést cestujícímu přes krk, v případě nehody by mu totiž mohl způsobit vážné pořezání právě tam, kde vedou důležité tepny. Spodní část bezpečnostního pásu pak musí vést přes pánevní kosti, nikoliv přes břicho. Při řízení je důležité cítit se pohodlně, ale zároveň bezpečně.

Jak vypadá správně seřízený pás?

Pokud máte bezpečnostní pás správně nastavený, měl by vám po zapnutí přiléhat k tělu. Pokud je pás volný, nebude vás schopný při nárazu dostatečně chránit a vaše tělo urazí delší trajektorii k nafouknutému airbagu, který vás také může poranit. V případě, že nejste zapnutí, nebo máte pás příliš povolený, může vám airbag dokonce zlomit vaz. Pokud proto mezi své tělo a pás budete vkládat překážky (třeba ruce), aby vás neřezal do prsou a podobně, dojde při nárazu ke značnému zpoždění zaseknutí pásu, čímž se zvyšuje riziko poranění.

V autě byste také na sobě neměli mít příliš mnoho vrstev oblečení (např. bundy a mikiny), předejdete tak zbytečným poraněním, kdy pás nezafunguje tak, jak by měl.

Bezpečnostní pásy u těhotných, dětí a zvířat

I v těhotenství je samozřejmě potřeba se v autě pásat za jakýchkoliv okolností. Na trhu jsou k dostání těhotenské pásy do auta, každopádně i při použití klasického bezpečnostního pásu je třeba dbát na jeho správné použití. Ramenní popruh by měl těhotné ženě vždy vést přes ramena (nesmí z nich sklouznout) a dál vést mezi prsy nad vrškem břicha. Spodní část pásu pak musí vést pod břichem těhotné, nikdy ne přes něj (!) a upnutí zároveň musí být pohodlné, aby neškrtilo, ale zároveň nebylo příliš volné.

Děti do výšky 150 cm je pak vždy nutné převážet v autosedačkách či na podsedácích (s ohledem na věk a výšku dítěte). V každém případě si nastudujte konkrétní podmínky, abyste dítěti poskytli v autě maximální bezpečí.

Pro zvířata (především psy) existují bezpečnostní postroje, které se připojí k bezpečnostnímu pásu a udrží tak zvíře na místě. Při přepravě psa v kufru auta vždy využijte přepravní klece či boxu – pes by se nikdy neměl volně pohybovat po interiéru auta. Při brždění či nárazu totiž hrozí, že domácí mazlíček ošklivě poraní nejen sebe, ale také vás.

 

Nyní tedy víte, jak správně seřídit bezpečnostní pás ještě předtím, než vůbec vyrazíte na silnici, a jak se připoutat tak, abyste zajistili co nejvyšší míru bezpečí nejen pro vás, ale i pro ostatní spolujezdce. Věříme, že byly pro vás tyto informace přínosné a přejeme vám šťastnou cestu!

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.