• blog
  • Příspěvek: Důležité informace k elektronické dálniční známce pro rok 2021

Důležité informace k elektronické dálniční známce pro rok 2021

Rok 2021 přináší na dálnice v České republice výhodu, na kterou mnoho řidičů netrpělivě čekalo – možnost zakoupit si elektronickou dálniční známku online. Jedná se o značnou modernizaci na poli dálničních známek a za předpokladu, že bude e-shop edalnice.cz v pořádku fungovat, přináší efektivnější, rychlejší a jednodušší přístup k dálniční známce. Jaké jsou hlavní výhody elektronické dálniční známky a jak bude celý systém fungovat? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Hlavní výhody elektronické známky 

Mezi základní výhodu koupě elektronické dálniční známky online patří nesporně fakt, že se řidiči mohou rozloučit s pracným nalepováním a následovným seškrabáváním dálniční známky z čelních skel svých vozidel. Po obdržení potvrzení o zaplacení se můžete rovnou vydat na dálnici. Dobrou zprávou také je, že si dálniční známku můžete koupit online až tři měsíce před začátkem platnosti. Doba platnosti u ročních dálničních známek navíc začíná až od vybraného data, tudíž není zapotřebí kupovat dálniční známku hned v lednu.

Pokud vám není pohodlné nakupovat dálniční známku online přes internet, máte samozřejmě stále možnost využít individuálních obchodních míst či samoobslužných kiosků. Pokud se systém osvědčí, koupě následné elektronické známky bude o to jednodušší, jelikož již bude v systému zaregistrována vaše SPZ.

Platnost vaší dálniční známky si navíc snadno můžete ověřit přímo na e-shopu. Stačí pouze zadat stát registrace a SPZ a okamžitě se dozvíte začátek i konec období, ve kterém dálniční známka platí. A abyste nezapomněli na obnovu známky, můžete si nastavit automatické upozornění, které vám přijde na vámi uvedenou e-mailovou adresu.

Pokud jste zároveň vlastníkem několika vozidel, popřípadě máte na starosti správu firemních aut, administrativa je nyní mnohem jednodušší. Nově můžete vyplnit potřebné údaje pro všechny vozy zároveň a zaplatit za všechny elektronické dálniční známky v jediné platbě.

Kdo si nemusí kupovat známku?

Novinkou je, že kromě držitelů průkazů ZTP se nyní výjimka pro osvobození vozidla od poplatku vztahuje také na elektromobily, hybridy či na vozidla s pohonem na vodík. Majitelé aut s pohonem na biopalivo či zemní plyn mohou počítat alespoň se slevou z celkové částky.

Známku si též nemusí kupovat majitelé historických vozidel se speciální registrační značkou. Nutno ovšem podotknout, že řada veteránů nedosahuje dostatečné rychlosti pro vpuštění na dálnici, některé modely této výjimky ale jistě využijí.

 

Zobrazit nabídku dopravních značek Přečíst další článek

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.