• blog
  • Příspěvek: Co je to záchranářská ulička a jaká má pravidla?

Co je to záchranářská ulička a jaká má pravidla?

Záchranářská ulička slouží na víceproudých silnicích pro záchranáře a je známá po celé Evropě, včetně České republiky. Jak má záchranářská ulička správně vypadat, jaké vám hrozí postihy, pokud ji nedodržujete a kdo může uličku používat? To a mnohem více probereme v dnešním článku.

Záchranářská ulička zachraňuje životy

Záchranářská ulička slouží pro zajištění včasného a bezproblémového zásahu záchranářů, policie nebo hasičů u dopravních nehod. Právě rychlost zásahu bývá často zcela klíčová a jde doslova o vteřiny. Je proto velice dobré vědět, jak se v dané situaci coby projíždějící řidič zachovat a jak co nejlépe udělat místo integrovanému záchrannému systému (IZS) a vozidel správy pozemních komunikací a vozidel, které jsou povolané k odstranění následků dopravní nehody či překážky na vozovce, ať už jste v Evropě kdekoliv.

Jak správně vytvořit záchranářskou uličku?

Záchranářskou uličku je nutné vytvořit mezi levým a přiléhajícím pruhem. Už při příjezdu do kolony musíte zastavit dostatečně daleko od vozidel, která už v koloně stojí, abyste v případě potřeby mohli reagovat a rychle s vozidlem popojet na stranu. Pokud jste v levém pruhu, musíte uhnout co nejvíce doleva, v dalších pruzích (prostředním a pravém) pak doprava takovým způsobem, aby mezi těmito pruhy vznikl prostor, který je alespoň tři metry široký. Toto pravidlo platí ve všech evropských státech.

Jaké vám při nedodržení hrozí sankce?

Pokud se rozhodnete záchranářskou uličkou neoprávněně projet a zkrátit si tak čas v koloně, hrozí vám pokuta až do výše 2 500 Kč. Pokud se někdo rozhodne tuto uličku využít k tomu, aby se otočil a vyjel zpět z kolony na nejbližší sjezd, dopustil se zakázaného otáčení a jízdy v protisměru na dálnici, za což mu hrozí pokuta od 5 do 10 000 Kč, odebrání řidičského průkazu na jeden rok a také sedm trestných bodů. Zdaleka nejhorší ovšem je, když neukázněný řidič včas neuhne záchranným složkám a brzdí tak záchrannou akci. Nejen v těchto situacích byste coby řidiči měli být maximálně ohleduplní, sledovat situaci před sebou i za sebou a rychle reagovat, aby záchranné složky mohly svou práci vykonávat plynule a bez zbytečných průtahů a překážek.

Nyní tedy víte, jak se v koloně chovat, jak správně vytvořit záchrannou uličku i co vám hrozí, pokud nebudete tato pravidla respektovat. Nehoda je dílem okamžiku, na silnici proto vždy buďte opatrní, abyste neohrozili sebe i ostatní účastníky provozu a nemusela se tak právě pro vás záchranná ulička vytvářet. Přejeme vám šťastnou cestu a chladnou hlavu (nejen) za volantem!

Adam Šedý

Jsem specialista na dopravní značení. Při výrobě dopravních značek osobně dohlížím na kvalitu zpracování. Rád pomohu v této oblasti i vám.